ProdejAUTO

Přihlášení Googlem

Přihlášení Facebookem

Přihlášení

Registrace


DOMŮ

INZERCE / BAZAR

PRÁVNÍ PORADNA


Inzeráty uživatele

ProdejAUTO
ProdejAUTO DOMŮ INZERCE / BAZAR PRÁVNÍ PORADNA

Pokuta z Rakouska

František Novotný (ne***o@...) - 12.07.2017 16:57:01 - Právní poradna (AUTO-MOTO)

Dobry den. Potreboval bych poradit. Zhruba pred 14 dnema jsme byli s manzelkou v Rakousku a tam v useku, kde se melo jet 40km/hod. nas zmeril radar. Manzelka jela 55 km/hod. Kamarad, ktery v Rakousku zije nam rikal, ze asi nic neprijde. Vcera jsme nasli ve schrance dopis "Informacni dopis" s fotkou, kde je uvedeno, ze manzelka spachala v Rakousku vyse uvedeny dopravni přestupek a ze se uklada pokuta ve vysi 40 EUR. Je mozno se proti tomu nejak branit? Mam pokutu zaplatit a vic neresit? Diky za jakoukoliv pomoc.


Administrátor (p.***s@...) - 10.02.2020 11:39:40

Dobrý den,

k Vašemu dotazu zdvořile sdělujeme, že pouze z českého překladu dopisu není možné učinit závěr, zda Vám příslušný rakouský úřad skutečně nesdělil charakter tvrzeného porušení povinnosti. Podrobnější informaci o přestupku by mohl obsahovat zmiňovaný německý originál dopisu, který (pokud Vám byl doručen) doporučujeme konzultovat s osobou znalou německého jazyka.

Pokud by originál dopisu údaj o přestupku obsahoval, dovolujeme si odkázat na níže uvedenou odpověď v naší poradně ze dne 13. 7. 2017.

Milda (ba***x@...) - 16.01.2020 09:42:37

Dobrý Den, mohl bych mít taky otázku? Dnes mi přišla pokuta z Rakouska 350EUR. ale nikde není uvedeno kolik Km/h jsem přesáhl, takže nevím stále za co? Díky za pomoc

Administrátor (p.***s@...) - 13.07.2017 10:00:30

Dobrý den, odpověď na Váš dotaz závisí na jedné jednoduché podmínce – a to, zda jste si spáchání přestupku, který je úřady uváděn, vědom. Z Vašeho dotazu vyplývá, že o porušení předpisů řidičem vozidla víte a že jej v podstatě uznáváte. Za daných okolností máme za to, že je z hlediska úspory času a vynaložených prostředků vhodnější pokutu uhradit (pozor na řádnou identifikaci platby dle pokynů ve výzvě uvedených) a celou věc lidově řečeno „sprovodit ze světa“. V takovém případě si však pečlivě uschovejte doklad o provedené platbě pro účely případné další komunikace s úřady.

Pokud byste však byl přesvědčen, že Vám pokuta byla uložena neoprávněně, máte samozřejmě možnost se proti ní bránit. Dopis, který Vám rakouské úřady poslaly, je s největší pravděpodobností obdobou výzev, které jsou provozovatelům motorových vozidel zasílány i v ČR. Podstatou uvedených výzev je informace provozovateli vozidla o porušení předpisů, k němuž došlo užitím jeho vozu. Z titulu objektivní odpovědnosti provozovatele pak úřady požadují zaplacení určené částky nebo sdělení skutečného viníka přestupku (to vše zpravidla pod pohrůžkou vysoké pokuty uložené v navazujícím správním řízení). V uvedené souvislosti doporučujeme nespoléhat se na internetové překladače, nýbrž oslovit za účelem zjištění přesného obsahu listiny osobu znalou příslušného cizího jazyka. Pokud byste si byl jist, že k porušení předpisů užitím Vašeho vozidla nedošlo, pak určenou částku nehraďte a úřadu přímo napište, v čem shledáváte neoprávněnost jeho postupu – opět uchovejte doklad o odeslání takové odpovědi. Následný postup je již otázkou přístupu konkrétního úřadu a nelze jej bez bližší znalosti věci odhadovat (není vyloučeno ani to, že se úřady již nebudou věcí dále zabývat).

Obecně však doporučujeme celou záležitost nepodcenit a v případě nejasností raději co nejdříve vyhledat odbornou pomoc (rakouské úřady jsou dle našich zkušeností ve vymáhání pokut poměrně velmi důsledné).

Na některých diskusních fórech se objevují protichůdné informace o formě doručení obdobných dopisů ze zahraničí. Obecně samozřejmě platí, že v případě obyčejné zásilky nenastupují nepříznivé důsledky, které mohou být s doručením spojovány (úřadu se nepodaří prokázat, že Vám byla zásilka skutečně doručena). Z našich zkušeností však vyplývá, že obdobné dopisy jsou s ohledem na jejich charakter zpravidla zasílány doložitelným způsobem (nejčastěji doporučenou poštou) a na „nedoručení“ zásilky se proto nelze spoléhat. V této souvislosti platí obecné doporučení, a to dbát na důsledné přebírání pošty (a to zejména v případech, kdy se stěhujete či měníte svou doručovací adresu).

Závěrem uvádíme odkaz na příručku Ministerstva zahraničních věcí ČR týkající se pokut uložených českým občanům v zahraničí, která Vám může rovněž pomoci v řešení Vaší situace - http://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/jak_resit_situace_v_zahranici/pokuty_ulozene_v_zahranici.htmlPřidat komentář

Pro přidání komentáře se, prosím, přihlašte nebo zaregistrujte.