ProdejAUTO

Přihlášení Googlem

Přihlášení Facebookem

Přihlášení

Registrace

DOMŮ

INZERCE / BAZAR

PRÁVNÍ PORADNA

Inzeráty uživatele

ProdejAUTO
ProdejAUTO DOMŮ INZERCE / BAZAR PRÁVNÍ PORADNA

Pokuta - rodinný příslušník

Mirda Včelka (mi***a@...) - 15.08.2017 14:24:43 - Právní poradna (AUTO-MOTO)

Zdravím, jsem vlastníkem vozidla, se kterým jezdí celá rodina. Přišla mi výzva, abych zaplatil pokutu za parkovaní. Viník vůbec MP nezajímá. Nejsem si vědom, že bych někde špatně parkoval (jezdím pouze do práce a zpět) a zároveň nebudu hlásit jako řidiče rodinného příslušníka. Jaký je postup? Mohu se vyhnout placení této pokuty?

Administrátor (p.***s@...) - 16.08.2017 15:26:53

Dobrý den, problematika, kterou jste nastínil, je jistě aktuální pro mnoho vlastníků motorových vozidel. Odpověď na Váš dotaz však není jednoduchá. Ze strany úřadu (zřejmě nikoli Městské police, ale obecního úřadu) Vám s největší pravděpodobností přišla jako provozovateli vozidla výzva k úhradě určené částky dle zákona o silničním provozu. V uvedeném zákoně je totiž stanovena tzv. objektivní odpovědnost provozovatele automobilu za porušení předpisů užitím jeho vozidla. Objektivní odpovědnost (zjednodušeně řečeno) znamená, že není třeba zkoumat, zda provozovatel skutečně zavinil porušení předpisů – jeho odpovědnost je dána jaksi automaticky, bez ohledu na zavinění (s výjimkou několika zvláštních situací – například odcizení automobilu). Proto v případě, kdy orgán nezjistí pachatele přestupku, dává mu zákon možnost postihnout provozovatele vozidla právě z titulu jeho objektivní odpovědnosti.

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se, prosím, přihlašte nebo zaregistrujte.