ProdejAUTO

Přihlášení Googlem

Přihlášení Facebookem

Přihlášení

Registrace

DOMŮ

INZERCE / BAZAR

PRÁVNÍ PORADNA

Inzeráty uživatele

ProdejAUTO
ProdejAUTO DOMŮ INZERCE / BAZAR PRÁVNÍ PORADNA

Povinné ručení

karel (an***4@...) - 18.09.2017 11:14:50 - Právní poradna (AUTO-MOTO)

Dobrý den, prosím o radu kdo s konečnou platností může určit pojistníka vozidla.Jedná se o Škodu 100 r.v.1974.,kterou jsem roku 2006 prodal. V registru vozidel jsem stále vedený jako vlastník vozidla. Pojistnou smlouvu pojišťovna ukončila z důvodu změny vlastníka po předložení kupní smlouvy.V roce 2011 případ řešila ČKP jako nepojištěné vozidlo. Na základě mnou sdělených skutečností uznali, že vozidlo nevlastním ani neprovozuji tudíž nejsem dlužníkem. A tak další dobu jsem žil v dobré víře,že pojištění nemusím platit, až do loňského roku, kdy došlo oznámení odboru dopravně správního o zahájení správního řízení z důvodu nepojištěného vozidla. Při podání vysvětlení, úředníka vůbec nezajímala kupní smlouva, je dokonce neplatná není úředně ověřená. Podle něho je skutečný stav pouze v registru. Mám se dohodnout s kupcem na přepisu, což je fantazie a podle prováděcí vyhlášky neproveditelné, vozidlo totiž neexistuje.Tak jde jen o pov. ručení kdo by měl platit? Děkuji za radu.

Ivana Šestáková (iv***a@...) - 05.10.2017 12:59:15

Dobrý den, jsem v podobné situaci. Prodala jsem automobil, kupní smlouvu mám, dokonce mám i kopii pojistné smlouvy nového vlastníka, který ode mne obdržel plnou moc k přepisu vozidla, vozidlo však na sebe nepřepsal. Auto po pár letech rozprodal na ND a ono zůstalo v registru pod mým jménem a ten, komu jsem auto prodala, zmizel v průběhu let v nenávratnu...Se všemi doklady jsem navštívila registr vozidel a ti mě odkázali na odbor životního prostředí (přestupek neekologické likvidace). Vedoucí ŽP mi sdělila, že i kdyby tento přestupek byl spáchán, je již promlčen - potud dobrá správa. Bohužel, doklad ze ŽP není pro registr vozidel akceptovatelný jako doklad o likvidaci vozidla. Takže začarovaný kruh...Teď už vážně nevím, asi zkusím ještě jednou registr a pak budu vše muset řešit s právníky...

Administrátor (p.***s@...) - 19.09.2017 15:33:18

Dobrý den,

z Vašeho dotazu vyplývá, že jste se octnul v situaci, kdy jste v registru vozidel uveden jako vlastník vozidla, které jste však v roce 2006 prodal a které navíc bylo v mezidobí zlikvidováno. Nyní s Vámi správní orgán zahájil řízení z důvodu nezaplaceného pojištění předmětného vozidla.

Vámi popisovaná problematika má více rovin. Předně je třeba uvést, že kupní smlouva na prodej automobilu ze zákona nevyžaduje úředně ověřené podpisy smluvních stran. Proto absence ověřených podpisů nemůže sama o sobě způsobovat neplatnost příslušné kupní smlouvy.

Další aspekty Vašeho případu již závisí na konkrétních okolnostech vztahu mezi Vámi a kupujícím vozidla (zejména z Vašeho dotazu není jasné, z jakého důvodu nedošlo v roce 2006 k zápisu změny vlastníka automobilu do registru vozidel, případně kdy došlo k likvidaci vozu).

Jednoznačně však ve Vaší situaci doporučujeme kontaktovat nejbližší pracoviště registru vozidel a Váš problém s ním řešit (zejména je třeba úřadu oznámit a doložit, že od roku 2006 vozidlo nevlastníte a že automobil navíc již toho času neexistuje). Přímo na úřadě Vám se znalostí Vaší věci poskytnou podrobnější rady.

Jistě však není na místě podcenit probíhající správní řízení proti Vaší osobě. Pokud si nejste jist dalším postupem, doporučujeme oslovit advokáta ve Vašem okolí a případně se jím nechat v řízení kvalifikovaně zastoupit.

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se, prosím, přihlašte nebo zaregistrujte.