ProdejAUTO

Přihlášení Googlem

Přihlášení Facebookem

Přihlášení

Registrace


DOMŮ

INZERCE / BAZAR

PRÁVNÍ PORADNA


Inzeráty uživatele

ProdejAUTO
ProdejAUTO DOMŮ INZERCE / BAZAR PRÁVNÍ PORADNA

Nepojištěné auto

Jana (ja***6@...) - 15.04.2019 12:53:44 - Právní poradna (AUTO-MOTO)

Dobrý den,

syn koupil cca před dvěma lety staré auto za 5000 kč, s majitelem sepsal kupní smlouvu, ale auto na sebe nepřihlásil ani nepojistil. Během asi měsíce auto opět prodal za stejnou cenu s tím, že další majitel vše vyřídí s původním. To se nestalo a auto bylo prodané dál, nyní je auto nejspíš někde na Ukrajině nebo dávno sešrotované.

Nedávno obdržel dopis s tím, že má platit příspěvek do garančního fondu denně cca 65 kč. Obrátil se proto na DI, kde mu bylo sděleno, že auto nemůže odhlásit nebot není majitelem v TP a ani nedodá potvrzení o likvidaci. Prý je to začarovaný kruh. Je nějaká možnost se z toho dostat? Přeci není možné platit do smrti denně za auto které už nejspíš není. Za odpověd děkuji, v TP zapsán není. Bude stačit čestné prohlášení, že auto prodal dál s iniciály kupujícího bez kupní smlouvy?
Zdroj: https://www.poradte.cz/auto-moto/32641-garancni-fond.html


Administrátor (p.***s@...) - 16.04.2019 15:13:01

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz, který se týká primárně povinnosti hradit pravidelné příspěvky do Garančního fondu České kanceláře pojistitelů (ČKP), který slouží zejména k náhradě škod způsobených nepojištěnými vozidly.

Pokud nastane situace, kdy je osoba ze strany ČKP vyzývána k úhradě příspěvků za období, kdy tato osoba nebyla vlastníkem předmětného vozidla, je třeba ČKP doložit dokumenty, které tuto skutečnost prokazují. Tedy nejlépe písemnou kupní smlouvu, která bude prokazovat, že vlastnické právo k vozidlu bylo převedeno na jinou osobu. V této souvislosti pro pořádek upozorňujeme na to, že tzv. registr vozidel nemá charakter veřejného seznamu – tedy skutečnost, že je někdo v registru uveden jako provozovatel vozu ještě neznamená, že jde o vlastníka automobilu v právním slova smyslu.

Pokud však bude ČKP i po mimosoudním jednání trvat na úhradě dlužných příspěvků do garančního fondu (nepodaří se ji přesvědčit o tom, že dotyčná osoba není/nebyla vlastníkem automobilu), lze předpokládat, že ČKP za účelem vymožení své tvrzené pohledávky zahájí soudní řízení (podá žalobu k příslušnému soudu). V takovém případě bude na žalovaném (v tomto případě zřejmě na Vašem synovi), aby jakýmkoliv způsobem (např. též prostřednictvím výpovědí svědků) prokázal, že uplatňovaný nárok není oprávněný (z Vámi uváděných důvodů). Výsledek případného soudního sporu však samozřejmě nelze bez podrobnější znalosti věci odhadovat.

Pro Vaši bližší orientaci v problematice lze odkázat též na informační stránku České kanceláře pojistitelů, kde jsou uvedeny odpovědi na některé často kladené dotazy – viz https://www.ckp.cz/prispevky-ii/seznam.

Otázce převodu automobilu v registru vozidel se pak věnovaly rovněž dřívější odpovědi v této poradně.Přidat komentář

Pro přidání komentáře se, prosím, přihlašte nebo zaregistrujte.