ProdejAUTO

Přihlášení Googlem

Přihlášení Facebookem

Přihlášení

Registrace

DOMŮ

INZERCE / BAZAR

PRÁVNÍ PORADNA

Inzeráty uživatele

ProdejAUTO
ProdejAUTO DOMŮ INZERCE / BAZAR PRÁVNÍ PORADNA

Reklamace ojetého auta u fyzické osoby

Zuzana Alexová (z.***a@...) - 06.02.2020 12:16:43 - Právní poradna (AUTO-MOTO)

Koupila jsem ojeté auto, do smlouvy jsme dopsali, že mám 7 denní záruku na vrácení vozu z důvodu skryté vady, Auto je psané na přítelkyni, od které mám od ní plnou moc k přepisu a i smlouva o prodeji je samozřejmě s ní, ale vše za ní řesí její přítel. Den poté jsem dala auto na prohlídku mechanikovi, kde při kontrole praskla spojka, musí se dokoupit spojka a hlavní spojkový válec, ale i tak se poté neví, zda vada je pouze na straně spojky nebo tam bude něco dalšího. Já jsem řekla prodávajícímu, že chci odstoupit od smlouvy, on tvrdí, že toto není skrytí vada, že má na to právníky a zná to a mě chce mechanik natáhnout a podobné řeči. Říkal, že pouze koupí novou spojku a pošle mu ji mechanikovi poštou. Auto si ani nechce prohlédnout a domluvit se na závadách s mechanikem. Co mohu nyní dělat? Auto chci vrátit, dle mého nazoru to, že den od koupě odejde spojka je skrytá vada, při ukázce auta prodávající řekl pouze, že je "Ztuhlá", protože auto stálo několik měsíců na parkovišti. Myslím, že jsem já v právu, ale co můžu dělat, když si auto prostě nevezme, přepisovat ho na sebe samozřejmě nebudu.

Administrátor (p.***s@...) - 12.02.2020 12:58:28

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz.

Z Vámi uváděných skutečností vyplývá, že automobil, který jste zakoupili, má vady, které Vám znemožňují jeho běžné užívání (resp. které dle vyjádření autoservisu vyžadují rozsáhlou a nákladnou opravu). Vzhledem k tomu, že Vás prodávající o vadě spojky při podpisu kupní smlouvy neinformoval (dokonce je pravděpodobné, že zjištěnou vadu úmyslně zamlčel a věc zlehčoval tvrzením, že spojka je "ztuhlá"), měli byste mít právo od kupní smlouvy odstoupit.

V písemném odstoupení od kupní smlouvy je třeba vadu vozidla specifikovat a vyzvat prodávajícího jednak k vrácení Vámi zaplacené kupní ceny a dále k převzetí předmětného vozidla. S ohledem na složitost věci a na údajné právní zastoupení protistrany rozhodně doporučujeme vyhledat advokáta ve Vašem okolí a toho sepisem odstoupení od smlouvy a zastoupením ve věci pověřit.

K Vašemu dotazu dále sdělujeme, že v případě, kdy prodávající kupní cenu nevrátí a vozidlo si od Vás zpět nepřevezme, nezbývá jiná možnost, než se obrátit na soud. Soud by pak přezkoumával oprávněnost Vašeho odstoupení od smlouvy a též by se vypořádával s námitkami protistrany. Odhadovat výsledek soudního sporu však samozřejmě "na dálku" není možné.

Závěrem si dovolujeme znovu doporučit, aby zkušebním jízdám při zamýšlené koupi ojetých automobilů byla přítomna osoba znalá technické stránky věci, která je schopna kvalifikovaněji posoudit stav vozidla a též odhalit případná (potenciálně zavádějící) tvrzení druhé smluvní strany.

Přidat komentář

Pro přidání komentáře se, prosím, přihlašte nebo zaregistrujte.